Toidusüsivesikud 

Seedesüsteemist üldiselt:

Seedesüsteem algab suuga, suus lagundatakse sülje amülaaside poolt tärklis glükoosiks.

Suust liigub mälutud toit mööda söögitoru makku, kus see seguneb maorakkudes toodetud soolhappe (HCl) ja pepsiiniga jm. ensüümidega ning limaaine e. mutsiiniga. HCl denatureerib valgud ja muudab need valke lagundavatele ensüümidele paremini kättesaadavaks.

Lipiidide ja süsivesikute ainevahetuse regulatsioon on omavahel tihedalt seotud. Glükoosi kontsentratsiooni tõus veres suurendab triglütseriidide (= rasva molekul, mis koosneb triglütseroolist ja rasvhapetest) sünteesi. Glükoosisisalduse langusega veres kaasneb triglütseriidide sünteesi pidurdus ja intensiivistub nende lammutamine. Neerupealisesäsi hormoon adrenaliin mobiliseerib rasvasid nende depoodest, misläbi suureneb vabade rasvhapete tase veres.

Kõhunäärme hormoon insuliin langetab veresuhkru taset sellega, et transpordib glükoosi verest läbi kõigi keharakkude membraanide => intensiivistub glükogenees, st. maksas ja lihastes muutub rohkem glükoosi glükogeeniks

Insuliin suurendab glükogeeni teket stimuleerivate ja langetab glükogeeni lammutavate ensüümide aktiivsust

Kõhunäärme hormoon glükagoon stimuleerib glükogeeni lammutamist maksas ja tõstab sel teel veresuhkru taset. Glükagoon stimuleerib ka lipolüüsi ja glükoneogeneesi

Neerupealisesäsi hormoon adrenaliin stimuleerib glükagooni teket ja tõstab vere glükoositaset. Neerupealisekoore glükokortikoidid stimuleerivad glükoneogeneesi maksas ja vähendavad glükoosi kasutamist kõigis rakkudes.

Glükokortikoidid lõhustavad triglütseriide => vere rasvhapete nivoo tõuseb

Joonis seedesüsteem (http://www.miksike.ee/docs/elehed/4klass/5energia/4-5-8-2.htm)

Seedetrakti erinevates organites paiknevad hajusalt kudedes rakud, mis sünteesivad seede-hormoone, kui inimesel on mõne hormooni süntees häiritud (kas toodetakse seda liiga palju või liiga vähe) tekivad tõsised häired organismi talitluses (nt. suhkruhaiguse e.  I tüüpi diabeedi korral – häiritud on insuliini süntees kõhunäärme e. pankrease rakkudes). Hormooni vaeguse või puuduse korral aitab sageli hormoonpreparaatide tarvitamine (nt. diabeedi ravi insuliini süstimisega). Seedimises osalevaid hormoone ja ensüüme toodetakse lisaks seedetrakti rakkudele ka organismi erinevates organites ja kudedes.